ÖĞRENCİ MENÜLERİ NASIL OLMALI VE HAZIRLANMALIDIR?
8.11.2019

ÖĞRENCİ MENÜLERİ NASIL OLMALI VE HAZIRLANMALIDIR?

ÖĞRENCİ MENÜLERİ NASIL OLMALI VE HAZIRLANMALIDIR?

    Çocuklarımız, yarınlarımızı emanet edeceğimiz gözbebeklerimizdir. Onların bedensel ve zihinsel olarak güçlü olmaları, sağlıklı, mutlu ve başarılı olmaları için her türlü araç, yöntem ve fırsat değerlendirilmelidir. Okul hayatları boyunca yeterli ve dengeli beslenmeleri sayesinde her açıdan olumlu sonuçlara erişilebilecektir. Bu amaç doğrultusunda onların ihtiyacına karşılık verecek şekilde düzenlenecek toplu yemek mönüleri ile sağlıklı bir beslenme ortamı sağlanacaktır.

Sağlıklı, Doğal ve Taze Malzemeler Kullanılmalıdır

    Eğitim Kurumlarında servis edilen toplu yemekler sağlıklı, doğal ve taze malzemeler ile tamamen hijyenik koşullarda, profesyoneller tarafından hazırlanmalıdır. Catering firması tarafından pişirilen yemeklerin sağlıklı ortamlarda hazırlanması için de her türlü önlem alınmalı, günlük olarak hazırlanan yemeklerin servisi hijyenik koşullarda yapılmalıdır. Bununla birlikte günlük kullanılan malzemelerin hijyenik kurallara göre zamanında yıkanması ve bir sonraki servise temiz bir şekilde hazır olması sağlanmalıdır.

Kalori Miktarları Belirlenirken Hassas Olunmalıdır

   Catering firmaları, menüleri belirlerken öğrencilerin enerji ve besin gereksinmelerini, sosyal yapılarını ve mevsim koşullarını da göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca menülerde, her mevsimin kendine has taze meyve ve sebzelerinden seçim yapmaya özen gösterilmelidir. Bununla birlikte aynı hazır yemek çeşitleriyle öğrencileri sıkmamak için dondurulmuş sebzelerden de yararlanılmalıdır. Menülerde yeterli ve dengeli bir beslenmeyi sağlamak üzere kalori miktarlarına özen gösterilmelidir.

Yemek Listeleri Uzman Gözetiminde Hazırlanmalıdır

      Toplu yemek listeleri, beslenme uzmanları tarafından, öğrencilerin muhtemel talepleri de dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Öğrencilerin günlük kalori ihtiyacı ve yiyeceklerin besin değerleri dikkate alınarak hazırlanan toplu yemek listelerinde, severek tüketilecek yiyeceklere öncelik verilmelidir. Gıda güvenliğini esas alınarak hazırlanması gereken yemeklerin hazırlanması aşamasında çocukların gelişiminde katkılı olacak gıdalar tercih edilmelidir.

Veli ve Öğrenciler Yemek Listesinden Haberdar Olmalıdır

    Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi ve damak lezzetlerini çeşitlendirmelerine yönelik hazırlanan yemek listeleri, aylık olarak internet sayfasından da yayınlanmalıdır. Bununla birlikte ihtiyaç duyulduğunda değişiklikler ve takviyeler yapılmalıdır. İnternet sayfasında yayınlanan toplu yemek menüler sayesinde veliler, çocukların gün içinde yemiş oldukları yemeklere göre akşam yemeklerini şekillendirerek dengeli beslenmelerini sağlayabilecektirler.

      Catering firmaları tarafından menülerin hazırlanmasında gösterilen özen kadar yemeklerin hijyenik koşullarda servis edilmesine, yemekhanelerin dekorasyonuna ve temizliğine de özen gösterilmelidir. Yemekhaneler, düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bu sayede öğrencilerin iştahı açılabilecek ve huzur içinde toplu yemek yemelerine ortam sağlanacaktır.

EN UCUZ TOPLU YEMEK
8.11.2019

EN UCUZ TOPLU YEMEK

EN UCUZ TOPLU YEMEK

     Bu blog yazımızda, arama motorlarında en fazla aranan ve sorulan hususlardan biri olan en ucuz toplu yemek kavramını irdeleyeceğiz. En ucuz hazır yemek olarak da araştırılan bu konu aslına bakılırsa beraberinde ciddi bir tehlike getirmektedir. Hazır yemek ve toplu yemek ciddi bir iştir, ciddi ve kurumsal firmaların tercih edilmesi herkes için faydalı olacaktır.

Toplu Yemek Nasıl Ucuz Olur?

     Bir catering firması seçmeden önce bakmamız gereken ilk öncelik ucuz yemek olmamalıdır. Aslında çok basit bir düşünce ile dahi genellikle fiyat ile kalite arasında mantıksal bir orantı olduğu görülebilecektir. Toplu yemek gibi insan sağlığını birebir etkilemesi muhtemel bir sektörde ucuza kaçmak, sorumluluk makamındaki kişilerin yaşayacağı problemleri arttıracaktır. Ucuz toplu yemek olarak arama yaptığınızda firmaların referanslarını ve geçmişini iyice incelemeli, toplu yemek mönüsü ve gramajlarını kontrol etmelisiniz. Ortaya çıkacak tablo genel olarak, kalitesiz malzeme kullanımı, et ürünlerinin çok az ya da hiç kullanılması, kullanılan yağ ve salçaların sağlığa uygun olmamasıdır. Bunların yanında yemek miktarlarının doyuruculuktan uzak olması veya kalori miktarının yeterli olmaması da yaşanabilecek muhtemel problemlerdendir.

      Bundan dolayıdır ki atalarımızın söylediklerine kulak vermek ve ucuz alacak kadar zengin değilim prensibine uygun hareket etmek, hataları önleyecektir. Ucuz toplu yemek yerine en uygun toplu yemek diye arama yapmak çok daha doğru sonuçlar verecektir. Personelin ihtiyacına, çalışma şartlarına ve bölgesel faktörlere uygun olarak hazırlanan toplu yemek mönüleri, karşılıklı tatminkâr fiyatlarla sunulabilecektir. Uygun fiyatlarla kaliteli, sağlıklı ve hijyenik yemek imkanına kavuşmak, herkesin en temek haklarındandır.

Catering Firmalarında Diyetisyen Var mı?

     Catering firması teşkil edilirken işinin uzmanı bir gıda mühendisi ve diyetisyen mutlaka istihdam edilmelidir. Göstermelik olarak değil her daim görevinin başında olan bu görevliler, yemek malzemelerinin satın alınmasından, kişilerin midesine inene kadar her süreçte etkin rol oynamaktadırlar. Zaten bu sayede daha lezzetli, sağlıklı, hijyenik ve doyurucu hazır yemek ile buluşmak kolaylaşmaktadır. Bünyesinde bu görevlileri barındırmayan ya da kâğıt üzerinde diyetisyene ve gıda mühendisine sahip olan firmalar ise direkt olarak halkın sağlığı ile oynamaktadırlar. Bu konudaki detay bazı bilgilere ulaşmak için lütfen Catering ne demek? TNC Catering başlıklı yazımızı okuyunuz.

CATERING NE DEMEK? TNC CATERING
8.11.2019

CATERING NE DEMEK? TNC CATERING

CATERING NE DEMEK? TNC CATERING

    Özellikle iş yaşamında, zamanın altın değerinde olduğu bir devirde bulunuyoruz. Kısıtlı zamanlar içerinde en yüksek verimliliğe ulaşmak hem kâr amaçlı olan işletmelerin hem de diğer kurum ve kuruluşların ilk hedefidir. Kaynakların kısıtlı olduğu bu tempo içerisinde profesyonel destekler almak, günümüz konjonktüründe olmazsa olmazlar arasına girmiştir. Sorumlu olunan kişilerin karınlarını doyurmak, onlara düzgün bir yemek hizmeti sunmak önemli bir vazifedir. İşte bu vazifenin yerine getirilmesi için de profesyonel ve kurumsal mantıkla çalışan firma desteği almak elzemdir. Catering firması olarak bildiğimiz sektör de işte bu açığı kapatmak için doğmuştur. Bu bilgilendirici yazımızda sizlere catering ne demek sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Catering Nedir?

    Catering firmaları her yerde görünür oldukça, catering nedir sorusu sıkça sorulmaya başlanmıştır. Catering, İngilizce’den dilimize yerleşmiş bir kelime olup yiyecek sağlama, yiyecek hizmeti verme, yemek dağıtma gibi asli anlamlara sahiptir. İşletme ve kurumlara çok uzun yıllardır yemek hizmeti veren yabancılar, bu tabirle iç içe hayat sürerler. Aşevi mantığından gelen bir millet olarak bizler, catering kavramıyla daha geç tanışmışızdır. Ülkemizde daha çok toplu yemek anlamında kullanılmakla birlikte hazır yemek olarak da çok sıklıkla değerlendirilmektedir. Kısaca bir tanım yapılacak olursa bir catering firması, gelen talepler doğrultusunda, istenen mekân ya da organizasyon için, ihtiyaç duyulan yemek hizmeti sunmaktadır. Hazır yemek olarak bilinen bu konsept dahilinde, profesyonel bir anlayış hâkim olmakta ve talep edenler için önemli avantajlar sağlamaktadır.

Catering Firması Sayesinde Sağlanan Faydalar

    Bir catering firması olabilmek için gerekli bazı şartlar vardır. Devlet Bakanlıkları ile diğer resmî kurumlardan izinler ve sertifika belgeleri bunların başında gelmektedir. Geçerli sertifikalara ve resmi izinlere sahip catering firmaları, sürekli olarak resmi denetimlere tabi tutulmaktadır. İşte bu nedenledir ki, sertifikası ve izin belgesi olmayan catering firması ile çalışmak, insan sağlığını tehdit etmekle eşdeğer olacaktır. Oysa belli bir tecrübe ve birikime sahip, kurumsal kimliğe sahip, profesyonel anlayışla çalışan catering firmaları sorun çözücü bir pozisyona sahip olmaktadırlar. Sorun çözücü özellikleri yanında işletme, kurum ve kuruluşlar için çok önemli avantajların kapısını açmaktadırlar.

Zaman Tasarrufu Sağlar

   Yemek vakitlerinde bulunulan yerin dışında bir yerden yemek yenmeye çalışılması ciddi bir zaman israfına yol açmaktadır. Yemeğe gitmek için erken ayrılanlar, geç gelenler veya sağlıksız yeme sonrası yaşanan rahatsızlıklar, iş kaybına yol açmaktadır. Bir catering firması ile sağlanacak iş birliği, bu problemlerin önüne geçecek ve ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Aidiyet ve Sinerji Sağlar, İş Motivasyonunu Arttırır

    Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, çalışma hali dışında birlikte geçirilen vakitler, kişilerin kaynaşmasını ve sosyalleşmesini sağlamaktadır. Zaten bunun için sosyal faaliyetler düzenlenmekte, bir aile ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bir işletmede aile ortamını sağlamak için en iyi fırsatlardan biri, personelin birlikte ve aynı anda yemeklerini yemesini sağlamaktan geçer. Toplu yemek yenilmesi sayesinde birbirlerini tanımayan insanlar tanışır, kuruma bağlılık ve aidiyet duyusu artar. Çalışanlar ve görevliler arasında bir sinerji sağlanır, soru ve sorunların çok daha rahat halledilebilmesi sağlanır.

Sağlıklı Beslenmeye Katkı Sunar

    Günümüzün en önemli sorunlarının başında dengesiz beslenme, aşırı yağlı ve kalorili gıda tüketme ile bilinçsiz ve özensiz yemek yeme gelmektedir. Bunun doğal sonucu olarak obezite artmış, hantal ve aşırı kilolu bireylerin sayısı artmıştır. Artan obezite oranı sonucunda kalp, damar ve buna benzer rahatsızlıkların sayısında da ciddi artışlar gözlemlenmeye başlanmıştır. Hazır yemek olarak da bilinen sağlıksız, yağlı yiyecekler bu problemlerin sebebidir. Oysa kalori miktarlarına kadar uzman diyetisyen tarafından kontrol edilen toplu yemek, sağlıklı beslenmeye ciddi manada katkı sunar. Ayrıca işinin ehli uzman gıda mühendislerinin kontrol ve gözetiminde yapılan pişirme süreci sayesinde harika yemek lezzetlerine erişilecektir.

    Toplu yemek ve bunları ayağımıza kadar catering firmaları, sektörel anlamda çok önemli bir boşluğu doldurmuştur. Sağlık ve hijyeniklik sunmakta, bunların yanında kurum ve kuruluşlara çok önemli farklı katma değerler sağlamaktadır. Yukarıda sayılan faydalar ve daha birçok avantaj sayesinde, toplu yemek sektörü her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Bir catering firması ile anlaşmadan önce referanslarını ve sahip oldukları sertifikalar ile resmî belgeleri incelemeniz faydalı olacaktır. Kurumsal olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve hijyen bilincinden uzak işletmelerle çalışmak, sizin için hiç hoşlanmayacağınız ilave maliyetlere sebep olabilecektir.

   Ankara catering firmaları arasında bir seçim yapmak istediğinizde TNC Catering, çok makul bir seçim olacaktır.  TNC Catering firması Ankara ve ilçelerinde hizmet vermekte olup, tüm taleplerinizi karşılama kapasitesine haizdir. Sizler de toplu yemek, düğün nişan yemeği, organizasyon yemeği, kutu yemek, yerinde yemek ve cenaze yemeği gibi ihtiyaçlarınızda bizi arayınız. Linklerin üzerini tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.